هزینه، فواید و تعداد جلسات مزوتراپی صورت

مزوتراپی صورت

برای داشتن پوستی جوان، شاداب و شفاف باید به فکر تغذیه پوست باشیم. اگر چه محصولات مراقبتی و درمانی متعددی تولید شده‌ اند، اما اثربخشی آن ها آن چنان که باید چشمگیر نیست. مزوتراپی صورت تکنیک خاص و کم تهاجمی بوده که مواد مغذی مورد نیاز پوست را تامین می کند‌. مزوتراپی از مزودرم، لایه از پوست که تزریق مواد به این لایه صورت می ‌گیرد بر گرفته شده است.

مزوتراپی صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

ایده اصلی این تکنیک زیبایی برای اولین بار در سال ۱۹۵۲ توسط میشل پیستور، پزشک فرانسوی ارائه شد. البته در آن زمان از این روش درمانی به منظور تسکین درد استفاده می کردند. با این حال مزوتراپی  با استقبال خوبی مواجه شد و در سراسر جهان به محبوبیت رسید. مزوتراپی تکنیک درمانی است که در آن از طریق ویتامین ها، هورمون ها، آنزیم ها و عصاره های گیاهی به منظور جوان سازی پوست، سفت شدن آن و از بین بردن چربی استفاده می‌ کنند. در این روش از سوزن های ظریف و نازک تزریق مواد مختلف به لایه میانی پوست استفاده می شود. اساس و مبنای این تکنیک رفع معضلاتی مانند گردش خون ضعیف و التهاب پوست است.

امروزه مزوتراپی برای موارد زیر کاربرد دارد:

 • اول، کاهش سلولیت.
 • دوم، حذف چربی در ناحیه های مانند ران، معده، باسن، بازوها و صورت.
 • سوم، درمان آلوپسی یک نوع بیماری که موجب ریزش مو می شود.
 • چهارم، سفت کردن پوست شل.
 • پنجم، بهبود، روشنایی پوست ملتهب و قرمز .
 • ششم، محو کردن خطوط پوستی.

مزوتراپی صورت

این تکنیک با استفاده از سوزن های بسیار نازک جهت تزریق به لایه میانی پوست انجام می ‌شود. ایده اصلی مزوتراپی برای تاثیر مسائل اصلی مثل گردش خون ضعیف، درمان التهاب پوستی که موجب آسیب می شوند، مطرح شده است. برای مواد تزریقی در مزوتراپی استاندارد خاصی وجود نداشته و پزشکان راه حل های مختلفی استفاده می کنند، از جمله:

 • اول، ویتامین ها و مواد معدنی.
 • دوم، عصاره های گیاهی.
 • سوم، آنزیم هایی مانند کلاژناز و هیالورونیداز.
 • چهارم، هورمون هایی مانند کلسیتونین و تیروکسین.
 • پنجم، داروهای تجویزی مانند وازودیلاتورها و آنتی بیوتیک ها.

بیشتر بخوانید: درباره ی تفاوت آکوا فشیال با آکواجت یا هیدورفیشال چه می دانید؟

مزوتراپی صورت روش ایده ‌آل برای داشتن پوستی جوان و شفاف می باشد. در مزوتراپی ویتامین‌ ها، مواد معدنی، سرم ها، آنزیم‌ ها، هورمون ها و سایر مواد مورد نیاز پوست به ناحیه مزون تزریق شده، این داروها و مواد مورد نیاز خود را تامین کرده و به این ترتیب سبب درخشندگی و روشنی پوست می‌ شوند. رفع لکه های پوستی، خطوط ریز و چین و چروک و رفع چربی های اضافی به کمک این تکنیک کاربردی امکان پذیر می باشد. با این حال برای دستیابی به نتایج دلخواه باید دوره درمانی مشخصی را گذراند. از طرفی با انتخاب پزشکی کلینیک معتبر احتمال بروز عوارض جانبی به حداقل می رسد. اگرچه اثربخشی این تکنیک به دلایل مختلف اثبات نشده است؛ اما فرایند و مزایای که این روش درمانی برای افراد به همراه داشته سبب محبوبیت آن شده است.

از چه موادی در مزوتراپی صورت استفاده می شود؟

همان طور که می دانید انتخاب دارو ها و ترکیبات مورد استفاده در این تکنیک به نیازها و اهداف فرد متقاضی بستگی داشته، با این حال اغلب موارد مورد استفاده در این تکنیک شامل موارد زیر می باشد:

 • اول، دارو های گشاد کننده عروق و آنتی‌ بیوتیک ‌ها.
 • دوم، هورمون ‌هایی مانند کلسی تونین و تیروکسین.
 • سوم، آنزیم هایی مانند کلاژناز و هیالورونید.
 • چهارم، از عصاره گیاهان ویتامین های مختلف و مواد معدنی.

با تزریق مستقیم این مواد به لایه میانی پوست، شاهد اثربخشی سریع‌ تر آن ها خواهیم بود. تزریق این مواد به کمک سوزن های کوچک و در عمق مختلفی انجام می‌ شود.

مزوتراپی صورت برای چه افرادی مناسب است؟

همه افراد دارای سن ۱۸ سال به بالا این امکان را دارند که از مزایای این تکنیک بهره‌ مند شوند. به طور کلی این تکنیک برای قسمت‌ های مختلفی از بدن شامل پاها، شکم، ران، بازو ها و از همه مهم تر صورت کاربرد دارد.

اما هدف اصلی اجرای این روش درمانی شامل موارد زیر می باشد:

 • اول، کمک به درمان آلوپسی.
 • دوم، رفع لکه های تیره از پوست.
 • سوم، کمک به سفت شدن پوست.
 • چهارم، رفع چین و چروک و خطوط ریز صورت.
 • پنجم، کاهش سلولیت.
 • ششم، کاهش و از بین بردن چربی های اضافی.

در مزوتراپی به کمک مواد و داروهای مختلف گردش خون بهبود پیدا می‌ کند‌ و معضلات پوستی را برطرف می کند. در واقع اثربخشی این تکنیک بیشتر از هر عامل دیگری به اهداف و نیاز های فرد بستگی دارد‌. به طور مثال اگر چین و چروک معضل اصلی پوست شما باشد، از موادی مخصوص برای رفع چین و چروک استفاده می شود.

فواید مزوتراپی

فواید مزوتراپی چیست؟

فواید مزوتراپی به شرح زیر می باشد:

 • اول، پوست مقدار زیادی از ویتامین ها و مواد لازم دیگر را دریافت می‌ کند. غلظت بالای ویتامین ها، سرم و دیگر ترکیبات مغذی باعث می شود که پوست شما احساس طراوت و شادابی کند. مزوتراپی تضمین می‌کند که مواد به درستی جذب پوست شما شوند.
 • دوم، می تواند جایگزینی برای عمل های جراحی گران قیمت باشد. می تواند بخشی از روند ضد پیری پوست تان باشد و نسبت به دیگر روش ها و جراحی ‌های پلاستیک کمتر تهاجمی است. دیگر نیاز ندارد تا برای داشتن ظاهری زیبا زیر تیغ جراحی بروید. سرم متمرکزی با استفاده از سوزن به پوست شما تزریق شده و پوستی سالم و شاداب را به شما هدیه می دهد.
 • سوم، می تواند نیازهای چند گانه پوست را رفع کند. چه شما به دنبال یک راه حل ضد پیری باشید و یا بخواهید درخشندگی پوست خود را افزایش دهید، مواد لازم را برای پوست خود به دست خواهید آورد. انرژی پوست افزایش می یابد و شما می ‌توانید درست بعد از اولین جلسه نتایج قابل مشاهده را ببینید.
 • چهارم، پوست شما را روشن می کند. بسته به مواد اولیه مزوتراپی می‌ تواند مسائل پوستی مانند تجمع رنگدانه ها لکه های پیری و ملاسما را درمان کند. این درمان همچنین می تواند چهره و رنگ پوست را روشن تر کند.
 • پنجم، پوست شما را هیدراته نگه می دارد. مزوتراپی همچنین می‌ تواند به افزایش میزان رطوبت پوست کمک کرده و باعث شود که برجسته مقاوم و سالم به نظر رسد.

مزوتراپی فرایند پیچیده‌ ای نیست؛ با این حال باید با متخصص پوست خود مشورت کرده و درباره نگرانی های خود صحبت کنید و بهترین فرد برای درک نیازهای پوسیژن و تشخیص نوع موادی که ممکن است با نیاز داشته باشید است. تعداد جلسات بسته به شدت درمان شما و مواد مورد استفاده ممکن است، متفاوت باشد، درمان ها معمولاً سفارشی سازی می شوند.

از مزوتراپی صورت باید چه انتظاراتی داشت؟

فرایند مزوتراپی نزدیک به نیم ساعت به طول می‌ انجامد. اگر در رابطه با درد ناشی از این تکنیک کنجکاو هستید، باید بدانید که این روش درمانی دردناک نبوده با این حال اگر پوستی حساس دارید. این امکان وجود دارد که از کرم های بی حس کننده موضعی برای به حداقل رساندن درد استفاده کنید‌. بعد از انجام این تکنیک ممکن است که با کبودی و تورم خفیفی در ناحیه تزریق مواجه شوید که البته جای نگرانی از این بابت وجود ندارد؛ چرا که کبودی و تورم ایجاد شده در عرض یک روز برطرف خواهد شد. بعد از این مدت پوست بافتی درخشان تر و مرطوب تر خواهد داشت. در واقع باید انتظار سفت شدن پوست در اثر تامین مواد مورد نیاز سلول ها را داشته باشید. برای به دست آوردن و حس نتایج دلخواه بهتر است که یک دوره ۶ تا ۸ جلسه ای را پشت سر بگذارید. البته بعد از به اتمام رسیدن دوره درمان همه چیز تمام نشده است، به منظور حفظ نتایج به دست آمده بهتر است که یک یا دو مرتبه در طول سال برای مزوتراپی به کلینیک های زیبایی مراجعه کنید.

فرایند مزوتراپی صورت:

استفاده از داروی بی حسی در این تکنیک بسته به نظر پزشک دارد‌. در مزوتراپی از سوزن های کوتاه و نازک مخصوص برای تزریق مواد استفاده می شود. البته این امکان وجود دارد که مواد از طریق یک اسلحه مکانیکی تزریق شوند. به این ترتیب تزریق مواد در مدت زمان کوتاه تر و در سطح بیشتری صورت می ‌گیرد. تزریق مواد را می توان به عمق های مختلف پوست انجام داد و تعیین این موضوع به نظر پزشک و نیازهای پوست شما بستگی دارد. حجم مواد تزریق شده در این تکنیک نیز بسته به نظر پزشک معالج تعیین می شود. با این حال برای دستیابی به نتیجه دلخواه به احتمال زیاد به چندین جلسه مزوتراپی نیاز خواهید داشت. تا جلسات مورد نیاز به طور میانگین ۳ تا ۵ جلسه می باشد. تزریق ها در شروع دوره بین ۷ تا ۱۰ روز انجام می ‌شود، با این حال اگر پوست علائم بهبودی از خود نشان دهد، جلسات درمان به هر دو هفته یکبار یا یک جلسه درمان تغییر می کند.

بیشتر بخوانید: چرا باید از هیدروفیشال استفاده کرد؟ + مزیت هیدروفیشیال

عوارض جانبی و خطرات مزوتراپی صورت چیست؟

پیش از هر گونه تصمیم گیری آشنایی با عوارض و خطرات پیش رو الزامی است. مزوتراپی تکنیکی با حداقل ریسک و عوارض جانبی است. البته به شرطی که پزشک متخصص یا فردی آموزش ‌دیده این تکنیک را پیاده کند، به این ترتیب دستیابی به نتیجه دلخواه دور از ذهن نخواهد بود. با این حال مزوتراپی درست مانند سایر روش های درمانی کاملا بدون خطر و عوارض نبوده و برخی از عوارض جانبی گزارش شده از این تکنیک درمانی شامل موارد زیر می باشد:

خطرات مزوتراپی صورت

 • اول، ظاهر شدن لکه های تیره روی پوست.
 • دوم، برجسته شدن محل تزریق.
 • سوم، حالت تهوع.
 • چهارم، قرمزی و کبودی.
 • پنجم، تورم و خارش پوست.
 • ششم، حساسیت.
 • هفتم، باقی ماندن جای زخم.
 • هشتم، درد.
 • نهم، عفونت.

البته بروز هر یک از عوارض فوق به ندرت اتفاق می ‌افتد و با انتخاب پزشک مجرب یا کلینیک زیبایی معتبر، احتمال بروز این عوارض به حداقل می رسد.

چگونه باید برای مزوتراپی صورت آماده شد؟

آگاهی از راه های آماده شده برای این تکنیک نگرانی شما را به حداقل رسانده و در دستیابی به نتایج دلخواه موثر است. برای آشنایی با شیوه آماده سازی خود با پزشک تان مشورت کنید. در جلسه مشاوره آن چه را پیش روی شما قرار دارد، به طور کامل توضیح خواهد داد. پیش از انجام مزوتراپی شاید مجبور باشید که به مدت یک هفته از مصرف آسپرین خود داری کنید. البته داروهای ضد التهاب نیز پیش از انجام این فرایند نباید مورد استفاده قرار گیرد. به یاد داشته باشید که دارو های تسکین دهنده درد نیز تأثیر مطلوبی بر نتیجه نهایی این تکنیک ندارد. اما علت ممنوع بودن این داروها به افزایش احتمال خطر خونریزی و کبودی در طول مزوتراپی بر می گردد. بنابراین بهتر است برای به حداقل رساندن خطرات از مصرف این داروها  قبل از درمان پیشگیری کنید.

مزایای مزوتراپی صورت:

مزوتراپی تکنیکی است که از سال‌ های گذشته تاکنون و همواره مورد توجه افراد واقع شده در واقع مزایا و فواید بی شماری که در این تکنیک برای پوست دارد، بر محبوبیت هرچه بیشتر آن افزوده است. اگر نمی دانید که با افزایش این روش درمانی چه مزایایی نصیب شما می شود در ادامه با ما همراه باشید.

اول، کمک به حفظ رطوبت و آب رسانی به پوست:

مزوتراپی صورت تکنیکی است که رطوبت مورد نیاز پوست را تامین کرده و موجب آب رسانی به پوست می شود. به این ترتیب نه تنها روند پیری پوست متوقف نمی شود؛ بلکه خاصیت ارتجاعی به پوست بر می‌گردد. بنابراین افتادگی پوست خطوط ریز و چین و چروک ها به کمک این تکنیک قابل درمان هستند.

دوم، روشن شدن و شفافیت پوست:

به کمک روش مزوتراپی انواع لک های ناشی از پیری، رنگدانه های حاصل از تابش نور خورشید و جای زخم ها قابل درمان است. این تکنیک پوست را روشن کرده و شفافیت خیره کننده به آن می بخشد؛ چرا که با بهبود گردش خون در پوست مواد مغذی مورد نیاز سلول ها تامین شده و به این ترتیب سلول ‌های جدید تولید می ‌شوند، پوست روشن تر و شفاف تر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: میکرودرم خانگی و میکرودرم سالنی

سوم، رفع نیازهای مختلف پوستی:

فرقی نمی کند که به دنبال فرار از چین و چروک های پوست باشید یا رویای داشتن پوستی صاف و شفاف را داشته باشید. مزوتراپی انواع معضلات پوستی را برطرف می‌کند و به کمک این تکنیک را با نیازهای پوست به راحتی تامین شده و بلافاصله بعد از جلسه اول درمان امکان مشاهده نتیجه حاصله را خواهید داشت.

چهارم، جایگزین مناسب جراحی های گران قیمت:

مزوتراپی تکنیک ایده آل برای افرادی است که از جراحی های خطرناک هراس دارند. دیگر برای برخورداری از پوستی جوان و شاداب نیاز نیست که زیر تیغ جراحی بروند. این تکنیک تهاجمی سرم ها و مواد مورد نیاز خود را از طریق سوزن های کوچک به لایه انتقال می دهد و به این ترتیب پوستی سالم و خیره کننده را با پرداخت هزینه مقرون به صرفه خواهد داشت.

پنجم، دریافت غلظت بالایی از ویتامین ها:

در تکنیک مزوتراپی سرم ها، ویتامین ها و مواد مغذی پوست با غلظت نسبتاً بالایی در اختیار آن قرار می گیرد. این مواد مغذی با قرار گرفتن در لایه میانی پوست سبب طراوت و تازگی پوست می شوند‌. به این ترتیب پوست مواد مورد نیاز خود را دریافت کرده و شاهد جوانی و رفع چین و چروک های آن خواهیم بود.

مراقبت های بعد از مزوتراپی صورت:

با تمام شدن جلسات درمانی نوبت شماست که با مراقبت از پوست روند بهبودی را سرعت بخشید. در ادامه برخی از توصیه‌ های مهم برای اثربخشی بهترین درمان را مطرح خواهیم کرد:

 • اول، از تماس با پوست یا خارش آن به خصوص در محل تزریق پرهیز کنید.
 • دوم، مصرف الکل، سیگار و کافئین بعد از مزوتراپی ممنوع است.
 • سوم، قبل و بعد از مزوتراپی از داروهای ضد التهاب استفاده نکنید‌.
 • چهارم، به مدت دو روز بعد از درمان از انجام فعالیت های شدید ورزشی خودداری کنید.
 • پنجم، ۱۰ تا ۱۵ ساعت بعد از مزوتراپی پوست نباید با آب تماس داشته باشد.‌
 • ششم، از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین خودداری کنید.

با عمل به توصیه های فوق احتمال بروز هر گونه عفونت به حداقل خود می رسد. به این ترتیب در مدت زمان کوتاه تر شاهد بهبودی نسبی خواهید بود و به نتیجه دلخواه خود دست پیدا می کنید.

بهبودی بعد از مزوتراپی صورت:

از آن جا که مزوتراپی تکنیک غیر تهاجمی بوده و معمولاً نیاز به استراحت وجود ندارد. به این معنی که فرد بعد از انجام این تکنیک می تواند فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرد. با این حال گاهی ممکن است  به دلیل تورم صورت احساس درد در محل تزریق نیاز به یک روز استراحت داشته باشد. بهبودی بعد از انجام این روش درمانی به سرعت اتفاق می ‌افتد و نیازی به نگرانی وجود ندارد و در نهایت برای مشاهده اثربخشی این تکنیک باید به مدت دو تا سه روز صبر کرد. البته برای دستیابی به نتیجه دلخواه نیاز است که تعداد جلسات بیشتری برای انجام این تکنیک در نظر گرفت. پزشک با توجه به نیاز های پوستی شما برنامه مشخص را به شما ارائه می دهد. البته تعیین جلسات درمانی بعد به واکنش پوست نسبت به مواد تزریق شده شما بستگی دارد.

هزینه ی مزوتراپی صورت:

پارامترهای مختلفی بر هزینه نهایی درمان اثر گذار می باشد. در ادامه به بررسی برخی از این پارامتر ها می پردازیم که به شرح زیر می باشد:

اول، داروها و مواد مورد استفاده:

همانطور که قبل تر اشاره شد، فرمول استانداردی برای تزریق مواد به پوست وجود ندارد؛ بنابراین پزشک با بررسی نیاز های پوستی شما داروهایی را به منظور تزریق تعیین می کند که نقش مهمی در تعیین هزینه نهایی این تکنیک دارد.

دوم، مهارت و تخصص پزشکی:

پزشکان نه تنها نیازهای پوست را تشخیص داده و بهترین درمان را برای آن در نظر می گیرد، بلکه وظیفه تزریق این مواد را نیز بر عهده دارد. انتخاب پزشک متخصص عوارض ناشی از تزریق را به حداقل رسانده و شما را یک قدم به نتیجه دلخواه تان نزدیک تر خواهد کرد. با این حال کمک گرفتن از پزشکی متخصص و با تجربه در این حوزه نیاز به صرف هزینه های بیشتر می باشد.

هزینه ی مزوتراپی صورت

سوم، تعداد جلسات درمان:

تعیین تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان بر عهده پزشک بوده با این حال همه چیز به اهداف و نیازهای پوستی شما بر می‌ گردد. تعداد جلسات درمان با توجه به وضعیت پوست و اهداف فرد متقاضی تعیین می شود‌. مشخص است که هر چه به تعداد جلسات بیشتری نیاز باشد، باید بودجه بیشتری را نیز در نظر گرفت.

بیشتر بخوانید: علت بازگشت موهای زائد بعد از لیزر

در نهایت نیز عواملی مانند موقعیت مکانی، کلینیک انتخابی و مواردی از این قبیل در تعیین تعرفه نهایی انجام این تکنیک نقش دارند. مجموعه این پارامتر ها در کنار هم هزینه مزوتراپی صورت را تعیین می کند.

آیا می توان از مزوتراپی برای ریزش مو استفاده کرد؟

علاوه بر درمان چین و چروک و از بین بردن چربی ناخواسته از مزوتراپی برای درمان ریزش موی ناشی از آلوپسی نیز استفاده می شود. این درمان عصاره های گیاهی ویتامین ها یا داروهایی مانند فیناستراید و ماینوکسیدیل را به داخل سر تزریق می کند. افرادی که برای ریزش مو مزوتراپی انجام می دهند ادعا می کنند:

 • اول، گردش خون را بهبود می بخشد.
 • دوم، مواد مغذی را به ما می رساند.
 • سوم، عدم تعادل هورمون ها را در فولیکول مو و اطراف آن اصلاح می‌کند.

با این حال درست مانند سایر کاربردهای مزوتراپی شواهد کمی وجود دارد که نشان می دهد، برای ریزش مو گزینه مفیدی است. بیشتر موادی که تزریق می شود در مطالعات رویش مجدد مو نشان داده نشده است و فقط فیناستراید و ماینوکسیدیل منبع معتبر شواهدی برای اثبات عملکرد آن ها وجود دارد.

کلام آخر:

مزوتراپی، درمانی امیدوار کننده برای از بین بردن چربی های ناخواسته و کانتور بدن است. با این حال ایمنی و کارایی آن هنوز توسط علم اثبات نشده است. بسیاری از مطالعات انجام شده مربوط به مزوتراپی برای کاهش درد است نه درمان. برای زیبایی مزوتراپی به عنوان یک روش درمانی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تایید نشده است؛ اما بسیاری از مواد مورد استفاده در درمان آن برای درمان برای سایر شرایط تایید سازمان غذا و داروی آمریکا را دارند. تا زمانی که این مواد دارای تاییدیه این سازمان باشند از آن ها برای مزوتراپی استفاده می‌ شود.

پزشکان از هیچ فرمول استانداردی برای مزوتراپی استفاده نمی ‌کنند. یعنی ممکن است با یک پزشک درمان کاملا متفاوت از درمان با یک پزشک دیگر دریافت کنید. در صورت تمایل به امتحان مزوتراپی به پزشک معتمد مراجعه کنید که تجربه زیادی در این روش دارد؛ چرا که این کار در به حداقل رساندن عوارض جانبی کمک می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *