درباره ی روتین پوستی بیشتر بدانید

پوست سالم تر با مراقبت روزانه

مراحل روتین پوست صورت را بشناسید:

روتین مراقبت پوستی، با مراقبت های اولیه از پوست آغاز شده و با رسیدگی به مشکلات و درمان آن خاتمه می یابد. اگر می خواهید پوستی سالم و شفاف داشته باشید، باید مراحل روتین پوستی را به درستی انجام دهید. مراحل انجام روتین پوستی شامل سه مرحله می باشد.

 • اول، پاکسازی پوست از هرگونه آلودگی و مواد آرایشی.
 • دوم، متعادل سازی پوست و تنظیم ph آن.
 • سوم، آب رسانی و مرطوب کردن پوست صورت.

در ادامه ی این مقاله به شرح کامل هر سه مرحله خواهیم پرداخت؛ پس با ما همراه بمانید.

اول، پاکسازی:

اولین مرحله از مراحل روتین پوست صورت پاکسازی می باشد. پاکسازی پوست مهم ترین مرحله در روتین پوستی شناخته می ‌شود. در طول روز پوست صورت در معرض آلودگی ‌های بسیار زیادی قرار می‌گیرد؛ مانند آلودگی، گرد و غبار، مواد آرایشی محیط، هوا و غیره که این آلودگی ها باعث بسته شدن منافذ پوست صورت شده و اجازه تنفس به پوست را نمی ‌دهند. بهترین راه جهت رهایی از این مشکل، شستن و پاکسازی پوست می باشد. پاکسازی پوست شامل مراحل مختلفی است که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اول، پاکسازی پوست از مواد آرایشی و چربی ها با استفاده از شیر پاک کن و دستمال آرایشی و غیره.
 • دوم، شستن صورت با شوینده های مناسب نوع پوست خود.
 • سوم، استفاده از ماسک های پاکسازی پوست.

روتین-مراقبت-از-پوست-چیست-؟

در ادامه این سه مرحله پاکسازی را به طور کامل برای شما دنبال کنندگان عزیز شرح خواهیم داد.

پاکسازی پوست از چربی و مواد آرایشی:

اولین مرحله جهت پاکسازی پوست، پاک کردن آرایش از روی پوست صورت می باشد. برای این کار می توان از محصولات زیر استفاده کرد:

 • اول، شیرپاک‌ کن.
 • دوم، دستمال مرطوب آرایشی.
 • سوم، روغن های پاک کننده آرایش.
 • چهارم، میسلار واتر.

مسئله ی مهم در پاکسازی صورت پوست آن است که در همان ابتدا نباید به سراغ شوینده رفت؛ چرا که شوینده های مخصوص پوست به تنهایی قدرت پاکسازی پوست از مواد آرایشی را نداشته و به همین دلیل ابتدا باید با یکی از محصولات بالا آرایش را پاک نموده و سپس از شوینده و پس از آن از شوینده و اسکراب پوست استفاده نمود.  اگر از شیر پاک کن یا روغن جهت پاک کردن آرایش استفاده کردید، باید به موارد زیر توجه کنید.

بیشتر بخوانید: درباره ی دستگاه آکوا فیشیال چه می‌ دانید؟

ابتدا مقداری از آن را بر روی کف دست های تان ریخته و سپس آن ها را به یکدیگر بمالید تا گرم شود. حال آن را به صورت زده و به خوبی ماساژ دهید تا مواد آرایشی در این مواد حل شوند. در انتها صورت را با شوینده ی مخصوص بشویید. اگر از میسلار واتر جهت پاک کردن آرایش استفاده کردید، باید به نکات زیر توجه کنید. کافیست میسلار واتر را  بر روی صورت بگذارید تا آرایش را در خود حل نماید. محلول میسلار واتر پاک کننده ای می باشد که علاوه بر پاک کننده ی آرایش، شاداب کننده پوست نیز می‌ باشد. توجه داشته باشید که جهت پاک کردن آرایش چشم ها از پاک کننده مخصوص چشم استفاده نمایید.

دوم، شستن صورت با شوینده مخصوص پوست:

پس از پاک کردن چربی و مواد آرایشی از روی پوست، نوبت به شستن پوست می رسد. بهتر است صورت را دوبار در طول روز با شوینده مناسب شست و شو دهید. توصیه می ‌شود شوینده ای را انتخاب نمایید که مناسب ناحیه دور چشم ها باشد. همچنین از ماساژ محکم و تند با شوینده ها خودداری نمایید؛ چرا که این کار باعث شل شدن و چروک شدن پوست به خصوص در ناحیه دور چشم می شود. در زمان خرید شوینده صورت توجه داشته باشد که شوینده ای را انتخاب نمایید که مناسب پوست شما باشد. اگر پوست خشکی دارید، باید شوینده مناسب پوست خشک تهیه کنید و غیره.

سوم، استفاده از ماسک های صورت جهت پاکسازی:

اگر پوست صورت را شست و شو دادید؛ اما می‌خواهید مقداری عمیق تر پوست را تمیز کنید، می توانید یک یا دو بار در هفته از ماسک های صورت استفاده نمایید. ماسک صورت، پوست را به طور عمیق تمیز خواهد کرد. این ماسک ها برای پوست های چرب و مستعد به جوش بسیار مناسب عمل می کنند.

روتین پوستی و مراحل آن

دومین مرحله از مراحل روتین پوستی، متعادل سازی پوست می باشد.

پس از شست و شوی صورت، تعادل پوست برهم می خورد. در این مرحله باید از محصولاتی استفاده کنید تا تعادل آن را به حالت اولیه بازگردانید. محصولاتی مانند تونر را پس از شست و شو برای متعادل نمودن و برگرداندن اسیدیته پوست به حالت اولیه خود استفاده نمایید. برای مثال، در این مرحله اگر پس از شستن آرایش چیزی بر روی پوست مانده باشد، توسط تونر تمیز خواهد شد. استفاده از تونر از جمله مراحل روتین پوستی محسوب می شود. پس از آن که صورت را شست و شو دادید، باید از تونر استفاده نمایید. تونر از جمله واجبات روتین مراقبت پوستی بوده و جزء جدا نشدنی روتین پوست شناخته شده است؛ چرا که استفاده از آن مزایای زیادی را به همراه دارد از جمله:

 • اول، تونر اسیدیته پوست را که بر اثر شستن آن تغییر نموده به حالت نرمال باز خواهد گرداند.
 • دوم، تونر به لایه های عمیق پوست نفوذ می کند و باعث بیرون کشیدن باقی ‌مانده آرایش و چربی از لایه ‌های زیرین پوست می ‌شود و در نتیجه پوست تمیز تر خواهد شد.
 • سوم، تونر ها جهت پاکسازی عمیق پوست به کار می‌ روند و به تنظیم و کنترل چربی در پوست های چرب و مختلف کمک می نمایند.
 • چهارم، تونر ها موجب کوچک تر شدن منافذ باز پوست خواهند شد.
 • پنجم، تونر خاصیت آب رسانی و مرطوب کنندگی دارد.
 • ششم، تونر باعث کاهش قرمزی و التهاب در پوست های حساس شده و در نتیجه التهابات را بهبود می بخشد.

توجه داشته باشید که در هنگام زدن تونر، از این محصول بر روی چشم‌ ها و پوست نزدیک چشم استفاده نکنید؛ چرا که ممکن است به اطراف چشم آسیب وارد شود و این امر به دلیل آن است که پوست اطراف چشم نازک و حساس می باشد.

استفاده از سرم ها و آمپول های درمانی:

پس از شست و شوی مناسب پوست و اسیدیته ی آن، به حالت نرمال بازگشته و می ‌توان از سرم ‌های درمانی استفاده کرد؛ برای مثال اگر به دنبال پوستی شفاف، روشن و بدون لک هستید از سرم هایی که حاوی ویتامین سی می باشند استفاده کنید تا موجب روشن شدن و افزایش کلاژن پوست شوند. اگر به دنبال جلوگیری از ایجاد چین و چروک پوست هستید باید به سراغ سرم هایی که حاوی هیالورونیک اسید و کلاژن هستند بروید که باعث کاهش علائم پیری بر روی پوست خواهد شد.

بیشتر بخوانید: بهترین ژل های تزریقی صورت را بشناسید!

آمپول درمانی نیز از سرم ‌های غلیظ تری بوده که خاصیت درمانی قوی‌ تری دارد. طرز استفاده آن بدین صورت است که ابتدا چند قطره از آمپول یا سرم را بر روی پوست زده و به صورت دورانی ماساژ داده تا به خوبی جذب پوست گردند.

سومین مرحله از مراحل روتین پوست، آب رسانی و مرطوب کردن پوست می باشد.

پوست سالم تر

آب رسانی و مرطوب کردن به چند مرحله تقسیم می شود. به این ترتیب که برای مثال مرطوب کردن ناحیه دور چشم با مرطوب کننده سایر نواحی تفاوت داشته و باید در این مرحله از کرم‌ های مرطوب‌کننده مختلفی استفاده نمود. به طور کلی مرحله ی آب رسانی به چهار قدم تقسیم ‌بندی می ‌شود:

 • قدم اول، استفاده از کرم دور چشم.
 • قدم دوم، استفاده از آب رسان برای پوست صورت.
 • قدم سومريال استفاده از مرطوب کننده مناسب یا کرم روز و شب که حاوی مرطوب کننده می باشند.
 • قدم چهارم، استفاده از ضد آفتاب.

استفاده از کرم دور چشم:

در ابتدا باید از یک کرم مناسب برای دور چشم با خاصیت روشن کنندگی، نرم کنندگی و آب رسانی پوست استفاده کرد. نحوه ی استفاده به این صورت است که ابتدا با نوک انگشت خود مقدار کمی از کرم را بر روی قسمت زیر پلک گذاشته و با حرکات ملایم انگشت آن را روی استخوان‌ های گونه و زیر ابرو پخش نمایید. توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از این کرم، مواد به داخل چشم نفوذ نکند. همچنین از کرم های دور چشم به مقدار کافی بزنید و بیش از اندازه از آن‌ ها استفاده نکنید؛ چرا که ممکن است پوست حساس دور چشم را بسوزاند.

آب رسانی پوست صورت:

مرحله بعدی استفاده از آب رسان می‌ باشد. آب رسان به اشکال مختلفی در بازار موجود بوده و شما می توانید با توجه به سلیقه خود به خرید آن ها اقدام نموده و محصول مخصوص پوست خود را تهیه نمایید. کرم های آب رسان ژله‌ ای، آب رسان کرم ‌های روز و شب و اسپری های آب از جمله آب رسان های موجود در بازار می باشند. جهت استفاده از این محصول، کافیست مقداری از آن را به صورت زده و کمی ماساژ دهید تا به خوبی جذب گردد. اگر پوست کم آبی دارید، می توانید در کنار استفاده از آب رسان از اسپری آب نیز استفاده نمایید تا تاثیر آن را دو برابر کنید.

مراقبت از پوست

استفاده از مرطوب کننده مناسب پوست:

پس از آن که از آب رسان استفاده کردید، می توانید تاثیر آن را بر روی پوست مشاهده نمایید. آب رسانی و هیدراته شده به یک لایه محافظتی نیاز دارد، تا این لایه از تبخیر آب درون آن جلوگیری نماید. جالب است بدانید که این لایه حفاظتی همانند چربی های طبیعی سطح پوست رفتار خواهد کرد و در فرمول مرطوب‌کننده ‌ها وجود خواهد داشت. یعنی شما با زدن یک لایه مرطوب کننده پس از آب رسان، از تبخیر آب پوست جلوگیری خواهید کرد. پس از آب رسانی از کرم ‌های مرطوب‌کننده استفاده نمایید و به خوبی آن را ماساژ داده تا جذب پوست صورت گردد. این کار باعث طراوت و نرمی پوست می شود.

بیشتر بخوانید: ال ای دی تراپی چیست؟

استفاده از ضدآفتاب:

اگر در روز، پاکسازی انجام دادید و سپس قصد بیرون رفتن از خانه را داشتید، از یک ضد آفتاب مناسب پوست استفاده کنید؛ چرا که ضد آفتاب پوست را در برابر اشعه مضر آفتاب محافظت می نمایند. از آسیب‌ هایی که می توان از امواج نور خورشید به پوست برسد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اول، خشکی پوست.
 • دوم، پیری زودرس.
 • سوم، به وجود آمدن لک روی پوست صورت.
 • چهارم، قهوه ای شدن جای جوش.

پس می‌توان با استفاده منظم از ضد آفتاب و تمدید آن، هر دو ساعت یک بار از پوست صورت خود محافظت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *